Gastronomia molekularna w restauracjach opiera się na nauce, która ma zrewolucjonizować nasz sposób żywienia. Naukowcy z tej dziedziny promują w restauracjach na świecie kuchnię, która stosuje zasady wypracowane przez gastronomię molekularną.

Co zrobić, gdy lubimy smak sera camembert, ale nie znosimy jego zapachu? Z pomocą przychodzi nauka i gastronomia molekularna w restauracjach. Dzięki niej w laboratorium otrzymuje się związki, które są potem podstawą do tworzenia nowych potraw.

Początki gastronomii molekularnej sięgają 1969 r. i prezentacji Nicolasa Kurtiego „fizyki w kuchni”. Termin ten pojawił się natomiast w 1988 r., początkowo jako gastronomia molekularna i fizyczna. W 1995 r. Joan Marie Lehn zaczął tworzyć grupę gastronomii molekularnej w laboratorium w College de France.

Ze zmielonej marchewki w drodze filtrowania oddzielamy wodę, cukier, aminokwasy, sole mineralne, karoten i inne związki. Potem mieszamy niektóre z tych składników z innymi substancjami, uzyskując nowe efekty smakowo-zapachowe. Tak można np. w kilka minut przyrządzić deser o konsystencji budyniu, używając tylko prostych chemicznych związków: białek, wody, kwasu cytrynowego.

Gastronomia molekularna bada też procesy zachodzące w trakcie gotowania. Jest więc dziedziną eksperymentów fizyczno-chemicznych, które prowadzone są w laboratoriach. Jak spodziewają się naukowcy, w przyszłości gastronomia molekularna może pomóc w rozwiązaniu problemów żywnościowych planety.

Dziś na świecie wyrzucamy tony żywności, zanim dotrze ona na stół. Jeśli uda nam się je rozbić wcześniej na części pierwsze, można będzie je magazynować w postaci sproszkowanych składników, bez szkody dla ich wartości odżywczej.

Głównym celem, jaki stawia sobie gastronomia molekularna w restauracjach, jest jednak przede wszystkim tworzenie nowych potraw, których nie sposób przygotować w tradycyjny sposób. Już dziś kucharze potrafią ugotować np. suflet mięsny nie używając do tego świeżego mięsa, ale mieszając w odpowiednich proporcjach białko, wodę, inne składniki i poddając je termicznej obróbce.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA