Jesień to odpowiednia pora roku na oczyszczenie organizmu z toksyn – zalecają dietetycy. Właściwy sposób pozwoli na przygotowanie się do długich, zimowych miesięcy, wzmacniając układ odpornościowy.

Oczyszczanie organizmu z toksyn to usuwanie szkodliwych substancji gromadzonych ze spożywanego jedzenia. To także toksyny uwalniane pod wpływem stresu lub chorób, czy pochodzące ze środowiska.

Najważniejsze zasady detoksykacji

Oczyszczanie organizmu nie musi być skomplikowanym i żmudnym procesem. Detoksykacja powininna opierać się głównie na surowych produktach,  jednak aby unikać problemów trawiennych należy włączyć do diety posiłki gotowane lub duszone. Należy pamiętać o ograniczeniu min. białego cukru oraz produktów na bazie mąki pszennej. Zasada pięciu małych posiłków zakłada regularne jedzenie niedużych porcji, nie dopuszczając przy tym do odczucia głodu i pamiętając o wypijaniu sporej ilość płynów w ciągu dnia.

Po jakie składniki warto sięgać?

Podstawą są niskoskrobiowe warzywa oraz owoce o niskiej zwartości cukru. Należy wykluczyć produkty zbożowe, mięso, jaja,  produkty mleczne, tłuszcze, cukier i słodycze. Warto zacząć od wprowadzenia do naszego jadłospisu warzyw i owoców bogatych w witaminę C tj. jabłka, kapusta, buraki, dynia. Ponadto zaleca się, aby w codziennym menu nie brakowało sezonowych warzyw, które są lekkostrawne i niskokaloryczne np. jarmuż, cukinia, bakłażan.

– Podejmując dietę oczyszczającą, warto się do niej przygotować. Kilka dni wcześniej należy ograniczyć spożywane węglowodany i cukry proste. Główną zaletą zastosowania jesiennego detoksu jest znaczna poprawa zdrowia i samopoczucia w krótkim okresie czasu, jednak należy pamiętać, że taka dieta powinna być stosowana  w granicach zdrowego rozsądku, ze względu na  bardzo niską kaloryczność spożywanych posiłków. Nie zaleca się długotrwałego stosowania detoksu – zaleca Adiana Andrusieczko, technolog żywienia z Willi Alexander.

Korzyści z zastosowania postu:

  • przywraca równowagę kwasowo-zasadową oraz aktywność nieczynnym genom,
  • reguluje pracę przewodu pokarmowego,
  • odblokowuje układ immunologiczny,
  • likwiduje depozyty białkowe oraz rozpuszcza zakrzepy i zapasy tłuszczu,
  • wyzwala siły witalne,
  • normalizuje poziom cukru i obniża poziom złego cholesterolu,
  • oczyszcza skórę, wygładza zmarszczki,
  • hamuje wytwarzanie wolnych rodników,
  • usprawnia wydalanie wszelkich toksyn.

Osobom, które pierwszy raz będą stosować oczyszczenie organizmu,  zaleca się wzmożony odpoczynek, bez dodatkowych obciążeń związanych z pracą, bądź szkołą.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA